oyunlar1

Minecraft Oyunları

POPÜLER Minecraft Oyunları
TÜM Minecraft Oyunları

Dev Minecraft Oyunları

Minecraft Oyunları

Minecraft, İsveçli oyun geliştiricisi Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilmiştir. Oyun, 2011 yılında Mojang tarafından yayınlanmış ve 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınmış bir sandbox oyunudur. Minecraft oyunu 3  boyutlu voxel grafiklerine sahiptir ve küplerle çeşitli tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. Minecraft, halka açık sürümünün yayınlandığı 6 Mayıs 2009 tarihinden önce toplam 1 haftada yazılmış olup TIGSource forumlarında yayınlanmıştır.  Minecraft oyna bu popülerliğini, büyük ölçüde bu forumdan kazanmıştır.

Minecraft Dünyası

Minecraft oyna dünyası yalnızca bloklardan oluşmaktadır. Her bir blok 6 yüzden oluşan, 16×16 piksel veya 32×32 piksel olan birbirine orantılı ve eşit küplerden oluşmaktadır. Bu bloklar oyun için oldukça gereklidir. İsterseniz uygun malzemeleri kullanarak blokları toplayabilir ve hatta bunları kendiniz oluşturabilirsiniz. Minecraft’da minecraft oyna ana amaçlarınızdan biri oyunda bulunan malzemeleri kullanma yeteneğinizdir. Burada hayal gücünüzün de yardımıyla bloklar gibi yararlı şeyleri kullanarak her türlü şeyi hazırlayabilirsiniz.

Minecraft Nasıl Oynanır?

Minecraft Nasıl Oynanır

Minecraft oyununda beş farklı oyun tipi bulunmaktadır. Bunlar:

Minecraft Hayatta Kalma (Survival) Modu

minecraft hayatta kalma

1- Hayatta Kalma (Survival): Minecraft oyna oyuncular bu modda kendi çalışma masalarında bir şeyler üretip kendisini geliştirebilir, silahlarla kendisini savunabilir, dilediğince ulaşım malzemelerini kullanarak veya yürüyerek keşifler yapabilir, köylüler ile ticaret faaliyetine girebilir, Nether’ın ölümcül biyomlarında ve vadilerinde savaşabilir veya Stronghold’u bularak End’e gidip oyunu bitirebilir ya da iksircilik, kızıl taşcılık gibi değişik alanlarda çalışabilirler. Minecraft oyunları Ayrıca hileleri açabilen oyuncular komutları kullanarak diğer modlara geçiş yapabilir.

Minecraft Zorlayıcı Modu (Hardcore)

minecraft zorlayici modu

2- Zorlayıcı (Hardcore): Bu modda normal Hayatta Kalma kuralları geçerli olmasına karşın herhangi bir şekilde ölür iseniz yeniden doğamaz, sadece dünyayı izleyebilirsiniz. Ancak oyunu yerel ağda paylaşarak hileleri serbest yaparsanız “/gamemode survival” komutu sayesinde yeniden doğabilirsiniz. Dünyayı oluştururken hileleri açmak, bonus sandık almak ve zorluğu “zor”dan çıkarmak mümkün değildir. Sadece bahsettiğimiz yerel ağ sayesinde bu olaylar yapılabilir.

Minecraft Yaratıcı Modu (Creative)

minecraft yaratici modu

3- Yaratıcı (Creative): Minecraft oyna her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz ancak bariyer, komut bloku ve boşluk bloku gibi blokları yalnızca kod ile alabilirsiniz. Yaratıcı mod, can veya açlık gibi sınır ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturmanızı sağlar. Bu modda uçabilir ve her tür bloku (Katman kayası dahil) anında kırabilirsiniz . /gamemode creative komutu ile bu moda geçebilir ve canavarlara karşı görünmez olabilirsiniz.

Minecraft Macera Modu (Adventure)

Minecraft Macera Modu

4- Macera (Adventure): Bu modda 1.4.2-1.8 sürümleri arasında bloklar yalnızca doğru aletler ile kazılabilir. Macera modundan daha eski ve daha yeni sürümlerde kazmak mümkün değildir. İnternette pek çok Macera Haritası bulabilirsiniz. Adventure’da, Hayatta Kalma modunda  da olduğu gibi can ve açlık barları bulunur. Unutmayın, bir oyuna Macera modunda başlayamazsınız. Yalnızca /gamemode adventure komutları ile bu moda geçebilirsiniz. Harita yaparken bu mod çok işinize yarayacak.  Oyuncular bu mod içerisinde hiçbir şey kıramazsınız ama redstone etkenleri, sandıklar ve eşya çerçeveleri ile etkileşim kurabilirsiniz.

Minecraft Seyirci Modu (Spectator)

Minecraft Seyirci Modu

5- Seyirci (Spectator): 1.8 güncellemesi ile minecraft oyunları arasına eklenen bir oyun modudur. Bu modda dünya ile etkileşimde bulunamazsınız, sürekli uçarak olayları izleyebilirsiniz. Oyuncunun varlığı doğma ve yaratılma mekaniklerini etkilemektedir. Minecraft oyna yaratıkların veya diğer oyuncuların üstüne tıkladığınızda onların dünyayı nasıl gördüğüne bakabilirsiniz. Bu moda /gamemode spectator komutu ile geçebilirsiniz.

Minecraft oyna Alet ve Zırhları al

Minecraft oyunu oynamak için oyunda pek çok alet ve zırh bulunmaktadır. Bunlar: kazma, kürek, kılıç, balta ve çapadır. Bu aletler altın, elmas, taş, tahta, demir ve netherite ile yapılabilir. Bu aletlerden kılıç ve baltayı saldırı amaçlı kullanabilirsiniz. Kılıç daha hızlıdır ama daha az hasar verir, balta ise daha yavaştır ancak daha çok hasar vermektedir. Balta aynı zamanda tahta ve odun malzemelerini diğer alet ve elimize oranla daha hızlı kazmaktadır. Kürek  kum, toprak ve çakıl gibi küçük tanecikli blokları daha hızlı kazmak için kullanılabilir. PC 1.9 ve PE 0.11.0’da çimen blokuna kürekle sağ tık yaptığınızda yol ortaya çıkar. Çapa, bitkileri ekmek için tarla hazırlamayı sağlar. Minecraft oyna bunun için toprak ya da çimene sağ tıklama yapmak gerekir.

Zırhlar aldığınız hasarı hafifletmeye yarar. Oyunda 4 çeşit zırh bulunur. Bunlar: Kask, pantolon, göğüslük ve bottur. Zırhların deri, altın, elmas, demir, zincir ve Netherite olmak üzere 6 çeşidi bulunur. Ancak zincirden zırh yapılamaz. Bu yapılan zırh çeşitlerinin can ve koruma sıralaması şöyledir:

Minecraft Oyunları Göğüslük> Pantolon> Kask> Bot.

Minecraft oyna Ayrıca 1.9 sürümünde koruma amaçlı  kalkanlar eklenmiştir. Kalkanlar, zırh ve aletlerin aksine farklı malzemelere sahip  değildir, tahta ve demir kullanılarak yapılırlar. Kalkanlar, önlerine flama asarak çeşitli desenlerle üretilebilir. Kalkan ile sağ tık yaparak size yapılan saldırıyı engelleyebilirsiniz. Ok kalkana çarptığı zaman geri seker ve size hasar vermez.

Alet olarak bunların dışında havuç oltası, olta,çakmak taşı, makas ve çelik vardır. Olta balık tutmak amacıyla kullanılır. Ancak oltaya balık (somon, morina, palyaço veya kirpi) dışında çöp (deri, bot, olta, kemik, ip, kase, çubuk, su şişesi, tuzak kancası, çürük et, mürekkep kesesi) ya da hazine (büyülü yay, büyülü kitap, büyülü olta, nilüfer, eyer, isim etiketi) de çıkabilir. Havuç oltası domuzları sürmek amacıyla kullanılır. Çelik ve çakmak taşı ateş yakmak için, makasın ise koyunları kırkmak ve çimen, yaprak, ağ gibi blokları elde etmek için kullanılır.

Minecraft Oyna

Stratejik bir yapıya sahip olan Minecraft oyununu 3D Oyunlar1 sitemiz içerisinde Minecraft oyna kategorisinde bulabilirsiniz. Oldukça farklı malzemelerin bulunduğu oyuna başladığınızda hayal ettiğiniz gibi bir yapıyı hazırlamak için kaya, taş, dinamit kutusu, çiçek ve ateş gibi birbirlerinden farklı blokları yerleştirerek ya da yerlerinden kaldırarak hazırlayabilirsiniz. W, A, S ve D tuşlarını kullanarak karakterinizin kontrolünü sağlayabilir, farenizin sol tuşu ile blokları yerlerinden kaldırabilir, sağ tuş ile blokları yerleştirebilir, boşluk tuşuyla zıplayabilir, E tuşu ile blok menüsünü açıp kapatabilirsiniz.